elektriajamiga roolivõimendi (MDPS)

Motor Driven Power Steering (MDPS) ehk elektrimootoriga juhitav roolivõimendi on süsteem, mis aitab juhil rooli lihtsamalt pöörata, eriti sõiduki madalamatel kiirustel ja parkimisel. MDPS kasutab elektrilist mootorit, et pakkuda roolile lisavõimu.

MDPS süsteemi komponendid on: 
Rooliratas. See on sõiduki rooli, mida juht pöörab.


Roolisammas. Rooliratas on ühendatud roolisambaga, mis ühendab rooli roolilati abil juhtratastega ja võimaldab sõidukit juhtida soovitud suunas.


Roolivõimendi elektrimootor. MDPS süsteemi põhikomponent on elektriline mootor, mis paikneb tavaliselt roolisamba või roolikarbi lähedal


Roolivõimendi kontroller. Süsteemi juhib elektroonikakontroller, mis jälgib rooli liikumiskiirust, suunda ja juhi kavatsusi.


Roolivõimendi mehaaniline ülekanne. See on hammasmehanismi (või mõni teine mehaaniline jõu ülekanne, näiteks kuulkett-mehanismi või hammas-rihmülekanne), mida elektrimootor liigutab. See mehanismi on ühendatud rooli samba või roolikarbiga ja võimaldab rikkeolukorras säilitada sõiduki juhtimist.

MDPS süsteemi tööpõhimõte:


1. Kui juht pöörab rooli, tuvastab elektroonikakontroller selle liikumise ja väljastab vajaliku korraldussignaalid elektrimootorile


2. Elektrimootor hakkab liigutama hammasratast, mis on ühendatud rooli samba või roolikarbiga


3. Ülekandemehaanika pakub lisavõimu rooli pööramiseks. Elektrimootor suurendab või vähendab vastupanu vastavalt rooli liikumisele ja kiirusele


4. Lisavõimu tulemusena muutub rooli pööramine lihtsamaks ja võib vähendada juhi pingutusi rooli keeramisel. Võimendustegur on mõnedel tootjatel muudetav vastavalt juhi soovidele. Samuti on see oluline roolilt antava tagasiside seisukohalt juhile.

MDPS süsteem on efektiivne ja võimaldab sõidukitel vähendada kütusekulu, kuna võrreldes traditsiooniliste hüdrauliliste roolivõimenditega on selle energiatarve väiksem. Samuti võib MDPS süsteem olla integreeritud sõiduki elektrooniliste juhtimissüsteemidega, mis võimaldab täiendavaid funktsioone, näiteks sõiduraja jälgimist ja parkimisabi.

en Motor Driven Power Steering (MDPS)

ru kaldkirjas vene keeles

MEEDIA:

Allikaviide:

What are your feelings
Updated on 30. okt. 2023